HAVUZ KİMYASALLARI

KLOR
havuz kimyasalları dünyada dezenfektan olarak kullanılan en etkili maddelerden biridir.Klor toz halde bulunur. Suya atıldıktan sonra güneş ışığı (ultraviyole) etkisi ile kimyasal bağları kopar ve ayrışır açığa çıkan HOCl su içerisindeki bakteri ve mikroorganizmaları yok eder. havuz kimyasalları Sudaki klor zararlı değildir.Suda bulunan bakteri ve mikrobiyolojik kirlilikler klor ile parçalanınca ortaya çıkan gaz kokusu rahatsız edicidir.Bu nedenle havuza klor atıldıktan sonra 1 saat havuza girilmemelidir.

Klor çeşitleri 

Granül Klor 56
Granül Klor 90
Şokklor
Tablet Klor

YOSUN ÖLDÜRÜCÜ
havuz kimyasalları, suda yosun oluşumunu önlemek amacıyla algeasid içeren sıvı yosun öldürücü kullanılmalıdır.

Yosun Önleyici

Havuz kimyasalları pH DÜŞÜRÜCÜ:Suyun ideal pH değeri 7,2-7,4 tür.Ph 7 den düşük ise su asidik etki gösterir,ciltte kızarıklık yanma ve giysilerde yırtılmalar olabilir.pH 7 den büyük ise su bazik (soda gibi) etki gösterir. Vücutta kabarıklık meydana getirebilir.Suyun pH değerinin 7,2 ile 7,6 arasında olması için suya pH düşürücü atılmalıdır.

ÇÖKTÜRÜCÜ
havuz kimyasalları, suda gözle görülmeyen fakat suda bulanıklığa sebep olan maddeler küçük oldukları için filitre tarafından tutulamazlar.Çöktürücü atılarak bu maddeler topaklaştırılır,böylece filitrede tutunma sağlanır ve havuz dip kısmında çökme meydana gelir..Havuz suyu berraklaşır. Havuz Temizlik KimYasalı Havuz çevresini temizleyici madde Havuz Filtre Temizlik Kimyasalı :Kum filitresini temizleyeci madde

HAVUZ TEMİZLEYİCİ
havuz kimyasalları, havuzun dezenfekte edilmesini sağlayan yardımcı bir madde olup suya parlaklık verir, tuz klor jeneratörü .

SERTLİK ÖNLEYİCİ
havuz kimyasalları, suda bulunan kireç ve kireç türevlerinin ağır metal iyonlarının dibe çökmesi ve filitre de tutulmasını sağlayarak suyun sertliğini alır.Yumuşak olan su daha keyif vericidir,Havuz cam mozaiklerinin parlak olmasını kireçlenmemesini sağlar.Suyun ipeksi bir görünümü sahip olmasını sağlar.

Yüzme Havuzu Su Ölçüm ve Test Kitleri

HAVUZ KİMYASALLARI KULLANIMI HAKKINDA BİLGİLER
Kimyasal Kullanımda Dikkat Edilecek Hususlar

• KURU,SERİN VE HAVALANDIRMASI OLAN BİR YERDE SAKLAYIN
• ETİKETLERİ VE KULLANIM TALİMATINI DİKKATLİCE OKUYUN
• KİMYASALLARI VERİLEN PROGRAMA GÖRE SIRASIYLA HAVUZA ATIN.
• KİMYASALLARI SUYLA KARIŞTIRIRKEN.DAİMA ÖNCE SUYU KOYUN. SONRA KİMYASALI DÖKÜN. ASLA TERSİNİ YAPMAYIN.
• KİMYASALLARI BİRBİRİ İLE KARIŞTIRMAYIN.
• ÇOCUKLARDAN UZAK TUTUN.
• KİMYASALLARI ATEŞ İLE YAKLAŞMAYIN, ETRAFINDA SİGARA İÇMEYİN
• GÖZLERE TEMAS HALİNDE VE DİĞER DURUMLARDA BOL SUYLA YIKAYARAK DERHAL DOKTORA BAŞVURUN.

HAVUZ KİMYASALINI ÇOK KULLANIRSAM DAHA İYİ OLUR SAKIN DEMEYİN.KİMYASALLARI ÖLÇEREK VE KİMYASAL BİDONUNUN İÇERİSİNDEN ÇIKAN ÖLÇÜ KABIYLA GEREKTİĞİ KADAR HAVUZA ATIN

HAVUZ YAZ KIŞ BAKIM MALİYETLERİ
Yaz sezonu 4 ay Kış sezonu 8 ay kabul edersek,yaz aylarında 4 ayda kullandığımız kimyasalın yarısı ile 8 ay kış sezonunu rahatlıkla geçirebiliriz.Havuzun kış aylarında dolu kalmasını tavsiye etmekteyiz.Tüm ekipmanlar çalışır halde olduğundan arızalar daha az görülür.

NASIL BİR YÜZME HAVUZU SUYU OLMALI
Yaz aylarında bakteri ve mikro organizmalardan arındırılmış parlak temiz bir havuz keyif vericidir.