Betonarme kesitin belirlenmesinde, statik gerekliliklerin yanı sıra yapılacak kaplama malzemesi de önemlidir. En baştaki proje safhasında detay hazırlarken havuz yapımı bu konular dikkate alınarak yapılır ise daha sonraki aşamalarda havuz yapımında karşılaşılacak sorunlar en aza indirgenmiş olur.
Havuz yapımı,Betonarme kesitin belirlenmesinde, statik gerekliliklerin yanı sıra yapılacak kaplama malzemesi de önemlidir. En baştaki proje safhasında detay hazırlarken havuz yapımı bu konular dikkate alınarak yapılır ise daha sonraki aşamalarda karşılaşılacak havuz yapımı sorunları en aza indirgenmiş olur. Yani geriye dönmeden sağlıklı havuz yapımı devam etmiş olur.
Havuz suyunun düzgün taşması ve temizlenebilmesi için, havuz yapımı kesitinde verilecek eğim çok önemlidir. Buna göre havuz yapımında kenar ile taşma kanalının arasında %5 eğim suyun düzgün taşmasını, böylece yüzeyde biriken pisliklerin toplanmasını sağlayacaktır. Bir diğer %2'lik eğim ise taşma kanalının diğer tarafında ters yönde yapılır. Bu eğimin amacı yürüme alanındaki kirli suyun havuz suyuna karışmasını önlemektir. Havuz yapımında önemle hatırlatılması gereken bir diğer konu ise, suyun havuzun dört bir yanından eşit olarak taşabilmesi için tutamak ve kaymaz tespitinin bir nivo yardımı ve uzman kişiler tarafından yapılmasıdır. Aksi takdirde, su eşit olarak taşamayacağı için hem havuz yapımı estetiği sağlanamayacak, hem de su bazı bölgelerde yeterince temizlenemeyecektir.


BETONARME

Havuz yapımı için hafriyat yapılıp, blokaj serilirken havuzun çevresinde dışardan gelecek suların uzaklaştırılmasını sağlayacak drenaj hattı unutulmamalıdır.
Havuzun zemini ve perdeleri dökülürken, bütün hidrolik bağlantılar, deşarj rögarları, borular, süzgeçler, aydınlatma armatür kovaları ve gerekli her türlü beton geçiş parçaları havuz yapımı için mutlaka yerine yerleştirilmelidir. Havuz yapımında yapısal ekler (dilatasyon) yapılmasından kaçınırken, havuz çevresinde dilatasyon derzi bırakılması çoğu zaman gereklidir. İçi su dolu havuz ile çoğu zaman toprağa oturan çevre koridor ve terasların statik çalışması farklı olduğundan dilatasyon yapılması gereklidir. Dikkat edilmesi gereken önemli konulardan biride bu yapısal ekler hiçbir zaman malzeme ile kaplanmamalıdır. Havuz yapımında Bu ek yerleri elastik silikon gibi malzemeler ile sızdırmaz hale getirilmelidir.
Havuz yapımında  su izolasyonu açısından beton dökülmesi aşamasında soğuk derz bırakılmaması, bırakılması durumunda soğuk derzlerde su tutucu bant vb. önlemler alınmasına dikkat edilmelidir. Beton döküm aşamasından sonra yüzeyde sıva ve şap ile düzeltme işlemine ihtiyaç duyuluyor ise sıvanın mümkünse katkı ile hazırlanması ve kalınlığının 8-15 mm yi geçmemesi gerekir. Daha büyük düzeltme beton kalınlıkları beton yüzeyinden kopmalara sebep olabilir.
Havuz yapımı betonarme aşamasında havuz ölçülerinin doğruluğu çok önemlidir. Özellikle müsabaka havuzlarında (Olimpik yüzme havuzu vs.) yarışma yapılabilmesi için yüzme federasyonu tarafından yapılacak kontrol ve onaya gerek vardır.


SU YALITIMI

Havuz yapımı esnasında havuz yüzeyine uygun bir su yalıtımı yapıldıktan sonra su sızdırmazlığını kontrol etmek ve kaplama malzemesi yapılmadan önce muhtemel bir su kaybı varsa bunu engellemek amacı ile havuzun içine su doldurulur ve beklenir. Havuzun su dolu olarak 15 gün beklemesi gerekmektedir. Ancak bu süre en az bir haftadan az olmamalıdır.